ସନିଦେବ ଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବାର ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଉପାୟ, ଏହି ସବୁ ଜୀବନକୁ ଖୁଆନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ, ସନିଦେବଙ୍କର କୋପରୁ ମିଳିବ ମୁକ୍ତି

ଶନି ଦେବ ଜଣେ ଏପରି ଦେବତା ଯିଏ ଅତ୍ୟଧିକ କ୍ରୋଧିତ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ, ମଣିଷ ତାଙ୍କର ମନ୍ଦ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର ଚେଷ୍ଟା କରିଥାଏ ଏବଂ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିକାର ଗ୍ରହଣ କରେ, କୁହାଯାଏ ଯଦି ଶାନିଦେବ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧ କରନ୍ତି ତେବେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଜୀବନରେ ଦୁଃଖର ପାହାଡ଼ ଭାଙ୍ଗିବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଥାଏ, ବ୍ୟକ୍ତି ଙ୍କୁ କୌଣସି କାର୍ଯ୍ୟରେ ସଫଳତା ମିଳିନଥାଏ , ପ୍ରାୟତ ତାଙ୍କ ଜୀବନରେ କିଛି ନ କିଛି ଅସନ୍ତୋଷ ଦେଖାଯାଏ, ସେଥିପାଇଁ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ କ୍ରୋଧିତ କରାଇବା କଥା ନୁହେଁ |

ଯଦି ଶନିଦେବ ତୁମ ପ୍ରତି ଦୟାଳୁ ହେଇଯିବେ ତେବେ ତୁମର ଜୀବନ ଉନ୍ନତ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ତୁମେ ପ୍ରତ୍ୟେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ସଫଳତା ପାଇ ପାରିବ, ଆଜି ଆମେ ଶନିଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦ ପ୍ରଭାବରୁ ଦୂରେଇ ରହିବା ଓ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେବାକୁ ଯାଉଛୁ | ଯଦି ଆପଣ ଶନିଦେବ ଙ୍କର ଖରାପ ପ୍ରଭାବରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା କିଛି ପ୍ରତିକାର ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବେ, ଆଉ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ବନି ରଖିବ |

ଶାନି ଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପକ୍ଷୀ ଏବଂ ପଶୁମାନଙ୍କୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ |

କୁଆକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତୁ ଗୋଲାପ ଯାମୁନ

ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ରହୁ, ତେବେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ସରଳ ଉପାୟ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ନିଜ ଘରର ଛାତକୁ ଆସିଥିବା କୁଆକୁ କଳା ଗୁଲାବ ଜାମୁନ୍ ଖାଇବାକୁ ଦେଇପାରିବେ ଆଉ ତା ସହ ଶନି ଦେବ ଙ୍କର ମହିମା ଗୁଣଗାନ କରନ୍ତୁ |

କଳା କୁକୁରକୁ ଖୁଆନ୍ତୁ ତେଲରେ ବୁଡିଥିବା ରୁଟି

ଯଦି ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ତେଲରେ ରୁଟି ସହିତ ଏକ କଳା କୁକୁରକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଶନିଦେବ ଏଥିରେ ବହୁତ ଖୁସି ହେଇଥାନ୍ତି, ଯଦି ଆପଣ ଏହି ଦିନ କଳା କୁକୁରକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ତାଙ୍କର ଅନୁଗ୍ରହ ସର୍ବଦା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ |

କଳା ହାତୀଙ୍କୁ ଖୁଆନ୍ତୁ ଖାଦ୍ୟ

ଯଦି ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ କଳା ହାତୀକୁ ଖାଇବାକୁ ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ସେବା କରନ୍ତି, ତେବେ ଶନି ଦେବ ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ |

ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବା ପାଇଁ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରନ୍ତୁ |

-ଯଦି ଆପଣ ଶନି ଦେବଙ୍କ ମନ୍ଦ ପ୍ରଭାବରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଏଥିପାଇଁ ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ଉପବାସ କରି ଶାନି ଦେବଙ୍କୁ ଉପାସନା କରିବା ଉଚିତ୍, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଆପଣ ହନୁମାନ ଜୀଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବେ, ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଉଭୟ ହନୁମାନ ଜୀ ଏବଂ ଶନି ଦେବ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରି ଖୁସି ହେବେ |

-ଶନିବାର ଦିନ ଆପଣ ଏକ ପାତ୍ରରେ ସୋରିଷ ତେଲ ରଖିବା ଉଚିତ ଏବଂ ଏଥିରେ ଆପଣଙ୍କ ମୁହଁ ଦେଖିବା ଏବଂ ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ତେଲ ଦାନ କରିବା ଉଚିତ, ଏହା ଶାନୀଙ୍କ ଖରାପ ଅବସ୍ଥାକୁ ସୁଦୃ। କରିଥାଏ |

-ଯଦି ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ଏକ ଶନି ମନ୍ଦିରକୁ ଯାଇ ଶାନି ଚଲିସା ଏବଂ ଶନି ମନ୍ତ୍ର ପଢ଼ନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ପାଇଥାଏ |

ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ଶନି ଦେବଙ୍କୁ କର୍ମ ଫଳ ପ୍ରଦାନକାରୀ କୁହାଯାଏ, ସେ ମନୁଷ୍ୟର କାର୍ଯ୍ୟ ଅନୁଯାୟୀ ଫଳ ଦିଅନ୍ତି, ତେଣୁ ତୁମେ ତୁମ ଜୀବନରେ ସର୍ବଦା ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କର, କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିକୁ କେବେ କ୍ଷତି କର ନାହିଁ, କାରଣ ଯିଏ ଅନ୍ୟକୁ ଆଘାତ କରେ | ଶନି ଦେବ ତାଙ୍କ ଉପରେ କ୍ରୋଧିତ ହୁଅନ୍ତି, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ବ୍ୟକ୍ତିକୁ ତାଙ୍କ କ୍ରୋଧର ସାମ୍ନା କରିବାକୁ ପଡେ, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଶନି ଦେବ ଶାସ୍ତ୍ରରେ କଳା ଜିନିଷ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରିୟ | ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାର ଉପାୟ କୁହାଯାଇଛି, ଯେଉଁଥିରୁ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଉପରୋକ୍ତ କିଛି ପ୍ରତିକାର ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଇଛୁ, ଯଦି ଆପଣ ଶନିବାର ଦିନ ଏହି ପଶୁ ଏବଂ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଅନ୍ତି, ତେବେ ଶନି ଦେବ ଆପଣଙ୍କ ସହିତ ଖୁସି ହେବେ, ଯାହାଫଳରେ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନ ସମସ୍ୟାଗୁଡ଼ିକ କମ୍ ହେବ ଏବଂ ଆପଣ ସଫଳତା ପାଇବେ |